Własna koszulka – tutorial

własna koszulka z aplikazją tutorial

Tak jak obiecałam tym razem pokażę jak zrobić własną, niepowtarzalną koszulkę czy może ściślej – aplikację na koszulce.

Słowem wstępu muszę napisać – tak by było to jasne jak słońce – że jestem szyciowym samoukiem i wszystko co robię, to robię na wyczucie, na podstawie własnego doświadczenia czy pomysłów i nawet się nie zastanawiam jak się szyć powinno. Więc może się okazać, że dla doświadczonych krawcowych moje podejście do szycia jest dziwne… Ale może i szyję zupełnie prawidłowo… Nie wiem jak jest na prawdę. Może z resztą prawda leży gdzieś po środku ;-).  Nie mam też do dyspozycji żadnych nadzwyczajnych urządzeń ułatwiających szycie, a jedynie: maszynę, żelazko, nożyczki i głowę pełną pomysłów oraz kilka przydasi, które mi się nagromadziły podczas mej pracy. Czyli – śmiem stwierdzić – takie szycie jest dostępne dla KAŻDEGO.
 …

Pamiętam jak byłam maluśka i któregoś dnia się dowiedziałam, że moja ulubiona poszewka na jasia jest wytworem rąk mojej mamy. Chyba wtedy trochę oniemiałam, bo ta wiadomość zrobiła na mnie ogromne wrażenie! Uznałam, że moja mama jest WIELKA skoro SAMA USZYŁA TAKĄ POSZEWKĘ! Był to prosty projekt (co wiem teraz – wtedy tak nie myślałam), ale świadomość, że mama zrobiła go SAMA powodowała, że poszewka stała się bardzo wyjątkowa, a mama z automatu urosła do rangi bohaterki.
Więc jeśli na co dzień nie szyjecie, może troszkę się boicie coś zrobić same (bo nie umiecie, bo nie wiecie jak, bo nie macie zdolności) to dzięki poniższej instrukcji na pewno dowiecie się jak. I spróbujcie, odważcie się, a gwarantuję Wam, że cokolwiek zrobicie, jakiekolwiek będą efekty Waszej pracy, to na pewno staniecie się bohaterkami swoich dzieci, które z mety będą oczarowane wytworami swoich zdolnych matek! A efekty Waszej pracy będą nosić z dumą chwaląc się wszystkim w koło, że to MOJA MAMA MI ZROBIŁA – dla takich doświadczeń chyba warto się przełamać i spróbować coś uszyć, prawda?

No to do rzeczy! Oto jak krok po kroku doszło do tego, że moja misiowa koszulka powstała:

UWAGA! INSTRUKCJA DLA BARDZO POCZĄTKUJĄCYCH 🙂

Do uszycia takiej koszulki potrzebne są:
 • koszulka na której znajdzie się nasza aplikacja
 • materiał na aplikację (najprościej – inna koszulka) – ważne aby materiał był elastyczny a nie sztywny
 • projekt aplikacji, czyli to co chcemy aby na naszej koszulce się znalazło (w moim przypadku był to rysunek córki)
 • flizelina z klejem – cienka, cieniutka
 • taśma termo (dostępna chyba w każdej pasmanterii)
 • ołówek/długopis
 • maszyna do szycia/igła i nitka
 • nożyczki
 • żelazko 
 • czas na realizację, co w dzisiejszych czasach wydaje mi się być najtrudniejszym do zdobycia składnikiem, cała reszta przy tym to pikuś…

To zaczynamy!

Jeśli mamy już wybraną koszulkę, którą chcemy przerobić (ja tą czerwoną) i z której będziemy robić aplikację (ja z tej w kwiatki) oraz mamy projekt (tu – rysunek córki), to…

jak zrobić własną koszulkę tutorial

możemy zrobić z naszego projektu szablon aplikacji. Jeśli projekt chcemy zeskalować – zrobić go większy lub mniejszy, to najprościej będzie pobawić się na ksero z powiększaniem aż wielkość nas zadowoli. Ja miałam ułatwione zadanie, bo chciałam przenieść rysunek 1:1, więc go po prostu przekopiowałam na drugą kartkę (bo nie chciałam zniszczyć /bardziej zniszczyć ;-)/ rysunku córki).

wykrój szablonu aplikacji do własnej koszulki tutorial

A teraz wycinamy rysunek i mamy gotowy szablon 🙂

szablon aplikacji do własnej koszulki tutorial

Teraz przenosimy nasz szablon na materiał z którego zrobimy aplikację.
Materiał wpierw podklejamy flizeliną. Na rynku dostępne są różne grubości flizeliny – nam zależy na tym, by materiał się nieco usztywnił i nie strzępił, ale też nadal pozostał elastyczny, więc wybierzmy w miarę możliwości jak najcieńszą. Naprasowujemy ją na lewą stronę materiału, uważając na temperaturę żelazka by nie stopić flizeliny, a następnie odrysowujemy nasz szablon w odbiciu lustrzanym (czyli kładąc prawą stroną do materiału).

A czym odrysowujemy? Ja zazwyczaj używam magicznych mazaków, które znikają po pewnym czasie lub pod wpływem wody – zależnie od rodzaju mazaka. Ale tym razem nie miałam żadnego piszącego (wszystkie mi wyschły…), do najbliższej pasmanterii mam 25 km, więc wybierać się po mazak nie było sensu, to zastosowałam starą, sprawdzoną metodę odrysowywania… długopisem :-). Z długopisem jednak trzeba uważać – jeśli materiał jest delikatny i jasny, to na bank przebije się na drugą stronę i wtedy dużo lepszym rozwiązaniem jest ołówek albo kredki bambino (są świetne!). Oczywiście można użyć specjalnej kredy, kredki czy mydła, ale mi jakoś zawsze źle się z nich korzystało – kredki bambino są o wiele lepsze i do tego można dobrać kolor kredki do materiału, no i łatwo się ścierają i spierają.

jak zrobić własną koszulkę tutorial

Następnie wycinamy naszą przyszłą aplikację. Tak samo robimy z wszystkimi potrzebnymi nam elementami – ja np. musiałam jeszcze dorobić brzuszek i nosek. Wycinamy po linii – nie zostawiamy żadnych marginesów.
Teraz wybieramy miejsce na koszulce w którym chcemy aby znalazła się nasza aplikacja.

jak zrobić własną koszulkę tutorial

Wiedząc już gdzie aplikacja ma się znaleźć przyklejamy ją do koszulki za pomocą termo taśmy (widać ją na zdjęciu powyżej i bliżej poniżej), czyli taśmy z klejem, która pod wpływem ciepła (czyli przy prasowaniu) stopi się i ładnie nam połączy nasze warstwy. Taśmę układamy oczywiście między koszulką a naszą aplikacją. Dzięki temu nic nam nie będzie uciekało ani przesuwało się podczas szycia.

jak zrobić własną koszulkę tutorial termo taśma

I zostało już tylko przyszyć aplikację do koszulki 🙂
Można to śmiało zrobić ręcznie, zwłaszcza jeśli zaplanowana aplikacja nie jest duża. Jeśli chcemy aby ścieg był wyraźny, to proponuję użyć nieco grubszej nitki – najlepiej kordonku – i wtedy koniecznie ostrej igły, aby bez problemu przebijała się przez nasze warstwy. Jeśli ścieg ma się nie rzucać w oczy – bierzemy zwykłą nitkę do szycia w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru aplikacji. Nie szyjemy przy samym brzegu, bo się szybko spruje – dajemy choć milimetr czy dwa marginesu, ale spokojnie można dać więcej.
Jeśli będziemy szyć na maszynie, to poluzujmy nacisk stopki tak, by materiał nam się luźno pod nią prześlizgiwał i go nie naciągał. Wybór nitki oraz ściegu za pomocą którego naszyjemy naszą aplikację jest oczywiście dowolny – wszystko zależy od tego jakie efekty chcemy osiągnąć. Ja do tego projektu wybrałam grafitową nitkę i ścieg zwykły pogrubiony (to taka moja nazwa własna – nie wiem jak się taki ścieg nazywa…), bo chciałam, aby powstało wrażenie szkicu rysunkowego.

jak uszyć własną koszulkę tutorial

I szyjemy….

jak uszyć własną koszulkę tutorial

I szyjemy aż wszystkie elementy będą przeszyte. I zostało tylko poprzycinać zbędne nitki i najwspanialsza pod słońcem koszulka jest gotowa, a Wy wsłuchujecie się w niczym nieskrępowany zachwyt Waszych pociech 🙂

jak uszyć własną koszulkę tutorial

I co? Proste? Proste! Warto zrobić? Jasne że warto!!!
A więc do dzieła dziewczyny!
Zostańcie bohaterkami swoich pociech 🙂

A jeśli któraś z Was się odważy i spróbuje swoich sił, to będzie mi szalenie miło jeśli mi doniesiecie o efektach swojej pracy na maila 😀 – zdjęcia bardzo mile widziane!

A jeśli coś nadal jest niejasne – pytajcie! Odpowiem 🙂

Miłej pracy 🙂

I pozdrawiam!

Share this post

0 replies on “Własna koszulka – tutorial

 • Becia Z.

  Cudowny pomysł ♥ Z pewnością spróbujemy z maluchem swoich sił (on w malowaniu, bo na razie bohomazy, a ja w szyciu)- zobaczymy co z tego wyjdzie 😉 Dzięki wielkie za tak dokładną i świetną instrukcję ♥

  Odpowiedz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *